7/5/2014

سازمان آمار و فناوري اطلاعات

ارائه خدمات الکترونيک شهروندي از طريق پرتال شهرداري قزوين

شهروندان از طريق اينترنت بتوانند به سايت شهرداري مراجعه نموده و آخرين اطلاعات مورد نياز خود را دريافت کنند .

 

به گزارش روابط عمومي سازمان فاوا محسن اسفندياري مدير عامل سازمان آمار و فناوري اطلاعات خبر داد :شهرداري الکترونيکي يکي از جديدترين و کليدي ترين دستاوردهاي عصر ديجيتال محسوب مي شود .اين دستاورد پايه اي ترين فعاليتهاي شهرداريها و سازمانهاي وابسته شهرداري را هدف قرار داده و مي کوشد با بهينه سازي فعاليتهاي موجود و ارائه خدمات از طريق اينترنت به شهروندان ، مديران و سياستگذاران شهري و فراهم آوردن امکان خدمت رساني به پرسنل شهرداري و سازمانهاي وابسته بر بستر اينترانت ، شهرداري را به بالاترين سطح کارائي ممکن برساند .
وي در ادامه افزود : پرتال شهرداري اين امکان را مي دهد که شهروندان از طريق اينترنت بتوانند به سايت شهرداري مراجعه نموده و آخرين اطلاعات مورد نياز خود را دريافت کنند .
اطلاعاتي از قبيل سوابق ملک ، ضوابط و مقررات ساخت ، ميزان عوارض ساليانه ، بدهي هاي معوقه ملک ، طرح و پروژه هاي تاثير گذار بر املاک ، سامانه رسيدگي به معضلات شهري و پاسخ گويي به مشکلات شهروندان ، جستجوو زيارت مجازي قبور  ، پرداخت اينترنتي عوارض خودرو ، راهنماي مراجعين به شهرداري و مدارک مورد نياز براي تهيه استعلامات و صدور مجوزات شهرداري ، آگاهي از اخبار و رويدادهاي شهرداري ،مناقصه هاو مزايده ها و ارتباط با مديران و بازديد مجازي از پروژه هاي عمراني و برخي نقاط ديدني و گردشگري  شهر، نظرسنجي.
 
خدمات الکترونيک مذکور به شرح زير مي باشد:
 
·         شهرنما :
شهروندان با کمک شهر نما ميتوانيد موقعيت ملک مورد نظر خود را از روي نقشه شناسايي و با کليک روي ملک ، کد نوسازي مربوطه را شناسايي کنيد . مشاهده تصاوير پاناروما (360 درجه ) و استفاده از لايه هاي از پيش تهيه شده مثل لايه بانک ، اماکن تاريخي و ساير لايه هاي موجود از امکانات اين قسمت ميباشد .
·         پيگيري درخواست شهرسازي :
شهروندان با كمك اين قسمت از پرتال ميتوانيد بصورت 24 ساعته تمامي درخواست هايي که با کدنوسازي مربوطه ثبت شده اند به همراه شماره پيگيري، نوع درخواست، تاريخ درخواست، آخرين مرحله کاري که پرونده در آن قرار دارد را پيگيري نماييد .همچنين وضعيت پرونده، تاريخ بازديدي که روي اين درخواست انجام شده، متقاضي درخواست، آدرس متقاضي و ... نمايش داده مي‌شود.
·          
·         عوارض نوسازي : محاسبه عوارض نوسازي و مشاهده سوابق پرداخت و امکان پرداخت اينترنتي
دراين بخش از سايت ، ميزان مبلغ پرداختي بابت عوارض نوسازي همراه با ريز اطلاعات هر فيش به صورت مجزا براي هر يک از آپارتمان هاي مربوط به ساختمان هاي ثبت شده براي ملک مورد نظر را نيز مشاهده نماييد.و در صورت تمايل بصورت آنلاين پرداخت نماييد . توجه کنيد که اگر کدنوسازي ملکي را وارد ميکنيد که داراي فرزند است (داراي آپارتمان و يا صنف است) اطلاعات پرداختي و يا بدهي آنها نيز نمايش داده مي‌شود.
 
·         عوارض صنفي :
اين بخش از سايت شامل اطلاعات فيش هاي پرداخت شده و بدهي صنفي ملک مورد نظر مي باشد
دراين قسمت  مي توانيد ميزان مبلغ پرداختي بابت عوارض صنفي همراه با ريز اطلاعات هر فيش به صورت مجزا براي هر يک از واحدهاي صنفي مربوط به ساختمان هاي ثبت شده براي ملک مد نظر را نيز مشاهده و در صورت تمايل بصورت آنلاين پرداخت نماييد .
 
·         اعلام ضابطه :
·         در اين بخش علاوه بر  اطلاعات مربوط به طرح مجاز و مصوب مربوط به کدنوسازي انتخاب شده ، از اطلاعاتي مانند تعداد طبقات مجاز براي ساخت، مقدار هزينه اي که مي بايست پرداخت کند و بطور کلي ضوابط ساخت کدنوسازي موردنظر، مطلع مي شويد . با پيدا کردن کدنوسازي بر روي نقشه و سپس انتخاب اعلام ضابطه از منوي اصلي تمامي اين اطلاعات در اختيار کاربر قرار مي گيرد.
·         سرويس جستجوي متوفي
شهروندان مي توانند با مراجعه به پرتال شهرداري قزوين قسمت خدمات الکترونيک وارد جستجوي متوفي شده ، نام و نام خانوادگي شناسنامه اي متوفي مورد نظر را وارد نمايند وسپس با زدن كليد جستجو در ليست پايين صفحه نام متوفي خود را مشاهده كنند آنگاه با كليك كردن روي نام متوفي در صفحه اي كه باز مي شود اطلاعاتي ازجمله محل دفن شامل( آرامستان قطعه و رديف) و تاريخ فوت و ... را دريافت نمايند همچنين در صورتي كه عكس قبر متوفي موجود باشد مي توانند عكس قبر متوفي را هم مشاهده نمايند.
 
·         درخواست اينترنتي رسيدگي به مشکلات شهر و محله شما (سامانه 137 اينترنتي)
شهروندان مي توانند با مراجعه به پرتال شهرداري قزوينقسمت خدمات الکترونيک يا 137qazvin.ir وارد سامانه 137 شده و پيام خود را مطابق فرم تعريف شده وارد کرده و به ثبت برسانند, سپس با دريافت کدرهگيري از طريق همين صفحه روال کار در خواستي خود را در صفحه پيگيري پيام پيگيري نمايند.
 
·         سامانه عوارض خودرو شهرداري
در اين قسمت از سايت شهروند مي تواند از ميزان عوارض متعلقه به خودروي مورد نظر خود آگاهي يافته و سپس از طريق مراجعه به دفاتر خدمات ارتباطي اقدام به پرداخت آن نمايد . بازديد کننده مي تواند با انتخاب مدل خودرو و سال محاسبه عوارض از ميزان عوارض و نحوه محاسبه و جريمه تاخير پرداخت عوارض اطلاع يابد .
 
پرتال داخلي:
 
شهرداري يکي از ارگانهايي است که اطلاع رساني و هدايت دقيق و سريع پرسنل در آن بسيار حائز اهميت مي باشد.
ايجاد يک بستر اطلاعاتي و خدماتي يکپارچه در اين ارگان مي تواند به وسيله يک پرتال داخلي تامين گردد.
هدفاز راه اندازي پرتال داخلي راه اندازي بستر اطلاعاتي و ارتباطي مطمئن و سريع به منظور:
1-      توليد اخبار و اطلاعيه ها ، بخشنامه ها
2-      ارائه اسناد و مقالات و قوانين
3-      ارائه نرم افزارها و ابزار کاربردي
4-      ايجاد بستر ارتباطي امن درون سازماني
5-      دسته بندي و ايجاد لينک به تمامي نرم افزارهاي شهرداري
6-      ارائه منابع آموزشي
 
هر يک از کارکنان بخش هاي مختلف شهرداري ، با نرم افزارهاي مربوط به خود که قبلا تهيه و در محيط هاي ديگر راه اندازي گرديده است کار مي کنند.لينک تمامي اين نرم افزارها از طريق پرتال قابل دسترسي مي باشد از جمله اين برنامه ها اتوماسيون اداري ، آموزش منابع انساني ، درخواست کالا ، نرم افزار پشتيباني و نگهداري ، نرم افزار آمار، دريافت فيش حقوق کارکنان، دريافت گزارش مالي صندوق ذخيره کارکنان ،سامانه 137 و ...

 

related images