اخبار فناوری کشور اخبار فناوری کشور

بازگشت به صفحه‌ی سایت

چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۴/۲۰

کتابخانه ملی با بلاکچین در وب

کتابخانه های بزرگ دنیا سال هاست به فناوری های جدیدی مجهز شده اند که دسترسی به امکانات و کتاب هایشان را برای پژوهشگران و علاقه مندان در سراسر دنیا ساده تر کرده است.

با بلاک چین می توان منابع مهم را به فضای مجازی آورد
از بایگانی های دیجیتال کتابخانه اتحادیه اروپا که به طور گسترده ای در اختیار تمام مردم جهان است تا بایگانی های صدا و تصویر که همه به صورت دیجیتال در آمده و روی وب گسترش یافته اند. محمدجواد آذری جهرمی ، وزیر ارتباطات نیز در آخرین بازدیدش از کتابخانه ملی ایران تاکید کرده، محتوای این کتابخانه باید با کمک فناوری بلاک چین سر و سامان داده شود. او ضمنا با اشاره به اینکه سهم زبان فارسی در وب حدود ۲درصد است، گفته این سهم باید به ۴درصد برسد.

 

  • بلاک چین؛ حافظ امنیت مولف و ناشر
به گزارش همشهری، بلاک چین یکی از امن ترین سیستم های تبادل اطلاعات در دنیای مجازی است. این سامانه، امن و سریع است، قطعی در آن بسیار کم اتفاق می افتد و داده ها از داخل آن شبکه بیرون نمی رود. در سیستم های سنتی، همه گیرندگان سرویس به یک سامانه اصلی متصل شده و از آن خدمات می گرفتند. در این شبکه امن جدید موبایل ها، تبلت ها و به طور کلی، سیستم های هوشمند به صورت مستقیم با هم در ارتباط هستند.

در این سامانه، کاربران به صورت «نظیر به نظیر» یا P2P با هم در ارتباط هستند. بلاک چین به خاطر نوع ساختاری که دارد، باعث کاهش هزینه ها شده و در نهایت، قطعی سیستم در آن بسیار کم رخ می دهد.ساختار بلاک چین طوری طراحی شده که غیرقابل هک شدن است و افراد فقط درصورت تایید هویت شان می توانند عضو آن شوند و برای پرداخت پول، رای گیری، انتقال داده های حساس و مهم استفاده می شود. در مورد فضایی مثل کتابخانه ملی، استفاده از بلاک چین کپی شدن کتاب را غیرممکن کرده و مالکیت معنوی پدیدآورنده حفظ می شود. فرض کنید روزی بشود به تمام منابع عظیم و ارزشمند کتابخانه ملی ایران در فضای وب دسترسی داشت.

 
  • استارتاپ ها راه نجات جدید
وزیر ارتباطات در بخش دیگری از سخنانش به لزوم استفاده از ظرفیت شبکه های اجتماعی برای تولید و ترویج محتوای فارسی در وب اشاره کرده است.آمارها می گوید وب سایت و محتوای دیجیتال که در فضای اینترنت وجود دارد، کمی بیشتر از ۲درصد است. وزیر ارتباطات نیز گفته، با بهره گیری از ظرفیت شبکه های اجتماعی و ایجاد مشارکت عمومی می توان در تولید و ترویج محتوای فارسی در وب استفاده کرد.

به گفته وزیر، ایجاد چنین پلتفرم هایی باید بر مبنای داده های باز (اوپن دیتا) ارائه شود تا استارتاپ ها بتوانند سرویس های جدیدی را خلق کنند. آنچه وزیر بر زبان آورده، می تواند به معنای ساخت اپلیکیشن های جدیدی باشد که می توانند محتوای خواندنی را ساده تر در اختیار خواننده بگذارند یا سامانه هایی که کتابخوان ها را با شرایط بهتری دور هم جمع می کنند.

تصاویر مرتبط