شنبه ۱۳۹۸/۰۵/۱۲

اسفندیاری؛

ارزش حوزه فناوری اطلاعات کاربردی بودن آن است

محسن اسفندیاری، رییس سازمان فناوری اطلاعات شهرداری قزوین، در صحن علنی شورای اسلامی شهر قزوین گفت: ویژگی و ارزش حوزه فناوری اطلاعات کاربردی بودن آن است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات شهرداری قزوین؛ اسفندیاری گفت: هفت پروژه شاخص در این سازمان اجرا شده و اماده افتتاح است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: سامانه مهندسین ناظر یکی از پروژه های سازمان فناوری است که انجام فرایند نظارت را بصورت مکانیزه ممکن می سازد و از مزیت های آن جلوگیری از تخلفات ساختمانی است.

وی ادامه داد: در گذشته فرم های گزارشی در اختیار مهندسان ناظر بود که با هماهنگی با نظام مهندسی حذف و گزارشات آن ها به صورت الکترونیکی دریافت می شود.

رییس سازمان فناوری اطلاعات گفت: این سامانه در چهار ماه گذشته اجرا شده و پایان کار بر اساس این گزارشات الکترونیک صادر می شود.

اسفندیاری ادامه داد: دیتا سنتر، از پروژه های بزرگ مقیاس سازمان است که در زمینی در شمال اتوبان قزوین - زنجان اجرا می شود.

وی با بیان این که وجود دیتاسنترها با توجه به حرکت دنیا به سمت فناوری اطلاعات اجتناب ناپذیر است، افزود: دیتا سنتر، پایگاه داده ای است که حجم زیاد اطلاعات را با ضریب امنیت بالا در خود ذخیره می کند.

رییس سازمان فناوری اطلاعات شهرداری گفت: این پروژه سرمایه گذاری است و سهم شهرداری قزوین ۲۰ درصد است.

این مقام مسئول گفت: میز خدمت الکترونیک، موضوع دیگری است که در شهرداری قزوین تحقق یافته و خدمات الکترونیکي تمام سازمان ها و حوزه های مختلف شهرداری چون سازمان تاکسیرانی، سازمان پسماند و غیره در آن قرار دارد و شهروندان می توانند خدمات مورد نیاز را دریافت کنند.

اسفندیاری خاطرنشان کرد: پروژه دیگری که اماده افتتاح است، فیبر نوری شهرداری قزوین است.

وی ادامه داد: قراردادی بین شهرداری قزوین و شرکت ایرانسل بود که عملیات اجرایی آن به پایان رسیده و ۴۸ کیلومتر فیبر نوری تحویل داده شد.

این مقام مسئول افزود: در این مدت ایستگاه های اتش نشانی با این فیبر به هم متصل شدند و ۳ تقاطع به این سیستم مجهز شد.

وی خاطرنشان کرد: با احتساب ۴۸ کیلومتر فیبر نوری این پروژه، شهرداری قزوین حدود ۱۱۰ کیلومتر شبکه فیبر نوری دارد و جزو معدود شهرداری هایی است که تمام شهر را با فیبر نوری پوشش داده است

اسفندیاری در این جلسه گفت: پروژه دیگری که اماده رونمایی است، سامانه شهروندسپاری شهرداری قزوین است.

این مقام مسئول ادامه داد: شهرداری شیشه ای یکی از اهداف مجموعه مدیریت شهری است که با استفاده از این سامانه محقق می شود.

وی ادامه داد: شفافیت در ارائه خدمات، افزایش بهره وری و راندمان کاری، تحقق عدالت اجتماعی، صرفه جویی در زمان و هزینه و کاهش سفرهای درون شهری از مزایای این سامانه است.

رییس سازمان فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: قزوین دومین شهر در کشور است که سامانه شهروندسپاری را راه اندازی می کند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: پروژه SDI یکی دیگر از پروژه های دیگر سازمان فاوا شهرداری قزوین است که در قالب GIS است.

وی ادامه داد: در این سامانه که اطلاعات مکانی را در خود دارد، تمام دستگاه ها براساس رسالت خود می توانند از آن بهره مند شوند.

وی افزود: نقشه ها در این سامانه از لایه های مختلفی تشکیل شده که هر لایه اطلاعات ویژه ای را ارائه می کند.

اسفندیاری گفت: از این نرم افزار می توان برای مدیریت یکپارچه بحران در استان، بهره برد که برای تحقق آن می توان از اطلاعات سایر دستگاه های اجرایی استفاده کرد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات تصریح کرد: امروزه موضوع شهر هوشمند در سراسر دنیا مطرح است که تمام اقدامات این سازمان در راستای هوشمندسازی شهر قزوین است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: حمل و نقل هوشمند، مردم هوشمند، اقتصاد هوشمند و غیره از پارامترهای شهر هوشمند است و شهر الکترونیک تنها بخشی از ان را شامل می شود.

وی گفت: باید در شهرداری قزوین کمیته هوشمندسازی تشکیل شود و در مولفه رقابتی شهر، برنامه ریزی و سرمایه گذاری کرد.

پایان پیام.

تصاویر مرتبط